Wachlarze japońskie UCHIWA

 

Wachlarze japońskie, wachlarz uchiwa, wachlarz paletkowy

Uchiwa to tradycyjny, japoński wachlarz. Co ciekawe, wachlarze te trafiły do Kraju Kwitnącej Wiśni już w VI wieku z cesarskich Chin, gdzie zyskały popularność w okresie panowania zachodniej dynastii Han.

Pierwotnie były to wachlarze liściaste – używano w tym celu dużych rozmiarów liścia oraz zwierzęcych włosów. Z czasem zmieniły się w wachlarze wytwarzane z bambusa i papieru. Warto podkreślić, że początkowo wachlarze uchiwa z papieru posiadała jedynie rodzina cesarska oraz wysocy kapłani – wachlarz był bowiem oznaką godności i wiele mówił o pozycji społecznej.

Zwykli mieszkańcy Japonii posługiwali się wachlarzami wykonanymi z listowia. O wyjątkowości pozycji zajmowanej przez wachlarze świadczy chociażby fakt, iż podczas dynastii Han były zazwyczaj dekorowane przez słynnych kaligrafów. W późniejszym okresie, podczas panowania dynastii Edo zyskały także znaczenie religijne.

 

Wachlarze zajmują ważne miejsce w tradycji japońskiej, jako, że w najgorętszych miesiącach w roku na południu i w centrum Japonii, przedmiot ten pomaga mieszkańcom ochłodzić się, jak również odpędzić insekty. Od zawsze wachlarze nie były jednak tylko i wyłącznie przedmiotami użytkowymi. Niektórzy ludzie używają wachlarzy uchiwa podczas rytuału oczyszczenia i modlitwy.

Popularne są także podczas letnich festiwali – wtedy stają się środkiem wyrazu podczas tańca. Dzięki przedłużeniu ramienia tancerza uzyskuje się w wzmocnienie ekspresji gestów tancerzy. Aby dodać ruchom tajemniczości, wachlarze stosowane są również do zakrywania twarzy przez artystę.

W dzisiejszych czasach wachlarze w Japonii są popularnym prezentem.

ornament