personalizacja wachlarzy personalizacja wachlarzy

 

Historyczne ciekawostki o kobiecej bieliźnie 

Fotografia przedstawiająca historię bieliznyAngielskie słowo określające damską bieliznę – lingerie – pochodzi z języka francuskiego i oznacza tyle co len, dlatego ciężko jest dziś pojąć tą zależność w czasach kiedy przemysł bieliźniarski ma do dyspozycji tak szeroką gamę tkanin (jako wiodący dostawca bielizny sprzedawanej hurtowo, firma Carnival od zawsze używała materiałów najlepszej jakości by produkować najlepszą linię bielizny). Przezroczysta czy nie, bielizna przyciąga wzrok ze względu na swoje walory estetyczne. Zmysłowa i seksowna, ale także praktyczna i funkcjonalna, oferuje nieskończoną ilość opcji zapewniających komfort i zarazem doskonałe podkreślenie kobiecych walorów. Nawet świat mody poczuł, że należy się jej coś więcej, że może być koronkowa, jedwabna, delikatna, iście boska. Praktycznie nadal istnieje dla określonego celu i wsparcia, z wytrzymałością i elastycznością włókien oraz tkanin, które ją tworzą. Pomimo, że definiowana jako „odzież noszona pod innymi ubraniami”, bielizna pociąga za sobą znacznie więcej skojarzeń z dzisiejszą modą. Bielizna to wygląd, uczucie i moda.

Bielizna stanowi swoistą podstawę dzisiejszego świata mody. Trudno nam wyobrazić sobie należyte ubranie kobiety bez elementów garderoby takich jak biustonosz, figi czy nawet gorset. Trzeba jednak pamiętać, że bielizna jest stosunkowo nowym wynalazkiem. Starożytne cywilizacje nosiły odzienie, ale nie zawsze mając cokolwiek pod nim. Pomyślmy tylko o togach, kiltach czy przepaskach na biodrach – początkowo ubiór stanowił tylko okrycie wierzchnie i brakowało mu wsparcia „pod spodem” – warstwy przylegającej bezpośrednio do ciała. Dopiero kilka ostatnich stuleci odzwierciedla koncept współczesnego ubioru, który zaczyna się właśnie na bieliźnie.

Prawdopodobnie najwcześniejszą formą bielizny jest nic innego jak liść figowy, ale my nigdy nie mieliśmy tego rodzaju odzienia w swojej ofercie :). Więc może nie tak wcześnie, ale już starożytni Grecy i Rzymianie zdali sobie sprawę z potrzeby okrycia ciała tkaniną przy wysiłku związanym ze sportem. Młode kobiety obwiązywały swój biust pojedynczym pasem materiału podczas sportowego współzawodnictwa. Ta metoda była swoistym prekursorem biustonoszy i pozostała w użyciu na długie stulecia pomimo niewygody i krępowania ciała jakie ze sobą niosła. Kultura i moda kolejnych wieków wpływała na kształt tej jednoczęściowej bielizny. Średniowiecze, renesans czy era wiktoriańska – wszystkie te czasy mniej lub bardziej odkrywały czy krępowały ciało kobiety, ale wszystkie zdawały sobie sprawę z potrzeby funkcjonalności swoich projektów. Angielskie słowo brassiere (biustonosz) jest odpowiednikiem francuskiego słowa oznaczającego gorset, który z kolei mógł przypominać kamizelkę. Współczesny biustonosz ewoluował w XX wieku wraz z koncepcją oddzielnych miseczek z lat 20-tych tego stulecia. W kolejnej dekadzie zaczęto wykorzystywać poduszeczki oraz elastyczne i regulowane ramiączka – wtedy też Amerykańskie studentki zaczęły używać nazwy bra (biustonosz), która obowiązuje do dzisiaj. Kolejne kroki na drodze ewolucji biustonoszy to potrzeba wygody i trwałości niezbędna dla pracujących kobiet lat 40-tych, zapotrzebowanie na biustonosze do karmienia (lata 50-te), design minimalistyczny lat 60-tych, czy ostateczna eksplozja rozmiarów, tkanin i wzorów na początku lat 70-tych aż do XXI wieku. Bielizna jest nieodłączną częścią mody a firma Carnival jest liderem tej branży od początku swojego istnienia.

ornament

              
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie » OK, zamykam