personalizacja wachlarzy personalizacja wachlarzy

 

Historia biustonoszy 

Fotografia przedstawiająca historię biustonoszy

Biustonosze stanowiły innowację przemysłu odzieżowego XX wieku. Kiedy w 1922 roku nowojorska krawcowa Ida Rosenthal doznała inspiracji by stworzyć bieliznę, która zapewni oddzielenie kobiecych piersi, swoje istnienie zapoczątkował tak dobrze nam znany biustonosz (firma Carnival Wholesale Bras została założona w czasach powojennych, w roku 1947 i od tego momentu zaczęła rozszerzać swoją działalność obejmując zasięgiem cały świat. Linia biustonoszy Carnival zawsze była liderem rynku). Idea oddzielnych miseczek podtrzymujących, i oddzielających biust zrewolucjonizowała projektowanie bielizny.

Biustonosze, jako modna bielizna, ulegały od tego momentu rozmaitym przemianom zgodnym z duchem czasów i trendów panujących w danym okresie. Lata 20-te, na przykład, były dekadą swobody nie tylko obyczajów, ale i ubioru. Biustonosze bez pleców, szwy na miseczkach czy fiszbiny podkreślały kobiece walory a nowe materiały takie jak sztuczny jedwab czy dzianina weszły do powszechnego użytku przy wytwarzaniu bielizny. Produkcja biustonoszy wzrosła znacznie w latach 30-tych, w czasie kiedy moda przeżywała prawdziwy rozkwit. Nowością były elastyczne i regulowane ramiączka oraz poduszeczki. Kobiety porzuciły szycie w domowym zaciszu i szturmowały centra handlowe kupując biustonosze często pochodzące z firmy Carnival, która zapewniała pełną gamę rozmiarów miseczek, przymierzalnie i personel wyszkolony w pobieraniu miary na specjalne zamówienia.

Druga wojna światowa także miała wpływ na design ówczesnych biustonoszy. Wojskowa świadomość i terminologia przeniknęły do świata mody w postaci staników o miseczkach w kształcie torped, pocisków czy stożków promowanych przez panie noszące obcisłe sweterki, z których najbardziej znaną była Marylin Monroe. Powojenne lata 50-te XX wieku natomiast, były dekadą spod znaku rodziny i wyżu demograficznego, więc popularne stały się biustonosze do karmienia powszechnie reklamowane, wraz z szeroką paletą innych modeli, przez różnego typu media w tym telewizję. Jednakże wojna w Wietnamie i protesty przybierające formę palenia biustonoszy ochłodziły zapędy tej branży przemysłu odzieżowego w latach 60-tych. Pomimo takiego obrotu spraw, dzieci kwiaty nie zrezygnowały z praktycznego podtrzymywania biustu jaki gwarantowały biustonosze, i znaczna ilość kobiet nie mogła obejść się bez tego elementu garderoby.

Od lat 70-tych aż do XXI wieku biustonosze dostosowywały się do panujących czasów tak jak mentalność i trendy w historii mody. W kolejnych dekadach kontynuowano projektowanie staników wiedzione różnorakimi potrzebami, trendami czy technologią. Dzisiaj możliwości kształtu, koloru czy materiału biustonoszy zdają się być niczym nieograniczone a sam biustonosz tak bogaty w historię nadal dojrzewa czekając na to, czym zaskoczy go w przyszłości moda.

ornament

              
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie » OK, zamykam